FANDOM


Включає CC-BY-SA матеріали з Вікіпедії: стаття CERN (автори)

CERN
CERN logo 400x400
Логотип

Абревіатура:

CERN

Засновано:

29 вересня 1954 року

Тип:

Міжнародна організація і
науково-дослідний інститут

Штаб-квартира:

Женева, Швейцарія

Координати:

46°14′03″ пн. ш.
6°03′10″ сх. д.

Місце діяльності:

Європа

Генеральний секретар:

Rolf-Dieter Heuer
Рольф-Дітер Хоєр

Веб-сайт:

cern.chCERN, Європе́йська організація з я́дерних дослі́джень (ЦЕРН) (фр. l'Organisation européenne pour la recherche nucléaire) — міжнародний дослідницький центр європейської спільноти, найбільша у світі лабораторія фізики високих енергій.

Загальна інформація

Розташований на захід від Женеви, на кордоні між Францією і Швейцарією, біля підніжжя гірського масиву Юра. Місцеві геологічні та сейсмічні умови дозволяють без побоювань будувати тут прискорювачі елементарних частинок.[1]

В Україні французький акронім часто наполовину перекладають, називаючи цю установу ЦЕРНом.

Історія створення

Ідея заснування CERN належить французькому фізику Луї де Бройлю. 1949 року на Європейській конференції з культури (Лозанна, Швейцарія) він запропонував створити міжнародну організацію для здійснення наукових досліджень: «Наша увага зосереджується на створенні нової міжнародної організації для проведення науково-дослідницьких робіт, що виходять за межі національних програм. Ця організація могла б узяти на себе виконання таких завдань, обсяг і суть яких не під силу жодному національному інститутові… Окрім того, заснування наукового центру буде символом об'єднання інтелектуальних сил Європи».

Ідею де Бройля підтримали європейські уряди — зруйнована війною Європа не мала іншої можливості зберегти фундаментальну науку, розпочати дуже дорогі ядерні дослідження й особливо дослідження в області фізики елементарних частинок високих енергій. 1952 року Європейську організацію з ядерних досліджень де-факто було створено.

Офіційним днем народження CERN вважається 29 вересня 1954 року, коли 12 країн-учасниць ратифікували угоду про її заснування.

Діяльність

Сьогодні на експериментальному обладнанні CERN працює близько 12000 дослідників 80 національностей із 500 наукових центрів і університетів — це половина всіх фізиків — дослідників мікросвіту.

CERN має в своєму розпорядженні цілу низку прискорювачів заряджених частинок, найбільший з яких (Великий адронний колайдер, LHC) був запущених впродовж 2008–2010 років.

CERN вніс суттєвий вклад у розвиток інформатики. В ньому зародилася технологія всесвітньої павутини (www) і був створений протокол HTTP.

Дуркоморська версія

Отже, шановні дуркоморці та дуркологи ви ознайомились з офіційною версією, що таке CERN.

Вчені ж Дуркомор'я вважають, що все трошки не зовсім так. Насправді міжнародна організація CERN (церн, серн, черн, керн), що має на своєму логотипі чи то 999 чи то 666 закручені, знову ж таки у блакитно-білих кольорах прапору ООН... Можна припустити, що CERN є найвищем щаблем в ієрархії міжнародних організацій і мабуть навіть вища за NASA...

Саме CERN відповідальна за створення інтернету, саме CERN споруджує і контролює LHC (Великий адронний колайдер), і звісно відповідальна за ігри з часом-простором, та породження таких явищ як Ефект Мандели.

Дуркоморські примітки

  1. Вісник НАН України, 2005, № 6

Шива танцює в ЦЕРНі

Shiva's statue at CERN